header favori iconheader user login user icon
mobile header sidebaricon
Biyobozunur ve Toprağa Dönüşen Poşetler İle Tanışın!

Biyobozunur ve Toprağa Dönüşen Poşetler İle Tanışın!

Tarih: 01.03.2024 11:55

Poşetlerin hayatımızdan çıkarılması mümkün değil. Alışveriş alışkanlıklarımızda ne kadar fazla değişim olursa olsun poşetlerden vazgeçemiyoruz. Poşetler işimizi çok kolaylaştırdığı için vazgeçilmezimiz olsa da çevreye ve doğaya zarar veriyor. Bu konuda yapılan çalışmalar ise karşımıza farklı ürünlerin çıkmasını sağladı. Biyobozunur poşet olarak isimlendirilen ürünler bu konuda atılan en büyük adım olarak görülüyor.

Biyobozunur ve Toprağa Dönüşen Poşet Nedir?

Ambalaj ürünlerinde plastiklerin kullanımı son derece yaygın. Haliyle kullanılan ambalaj ürünleri doğada çözülemiyor ve doğaya zarar veriyor. Bu sorunlara odaklanan ve çözümler üretmeye çalışan kişi ve kurumlar son dönemde biyobozunur ya da toprağa dönüşen poşet ismiyle ürünler piyasaya sürmeyi başardılar. Yaşanan bu gelişme tüm dünyada büyük bir heyecanla karşılandı. Her geçen gün de daha fazla gündem olmaya devam ediyor.

Doğada çevreye hiçbir şekilde zarar vermeyecek biçimde parçalanıp ayrışabilen poşetler kısaca biyobozunur poşet olarak isimlendiriliyor. Tamamen parçalanıp toprağa karıştığı için bu ürünler için toprağa dönüşen tabiri de tercih edilmekte. İsim konusunda hangisini tercih ettiğimizin çok bir önemi yok. Burada önemli olan artık hepimizin bu ürünleri kullanmaya başlıyor olması.

Biyobozunur ve Toprağa Dönüşen Poşet Gerçekten Çevre Dostu mu?

Maalesef topraklarımızda çok önemli bir plastik kirlilik söz konusu. İnsanların bilinçsiz bir biçimde dışarıya attıkları plastik malzemeler toprağın üzerinde yüzlerce yıl kalıyor ve toprağa zarar vermeye devam ediyor. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar toprağa dönüşen poşet uygulamasının hayatımıza girmesini sağladı. Belirli bir sürede tamamen toprağa dönüşen poşetler çevre kirliliğinin önlenmesi konusunda çok büyük vaatler sunuyor. Peki, bu ürünler gerçekten de çevre dostu mu?

Üretilen poşetlerin doğada aynı formunu uzun süre koruması yerine toprağa karışabiliyor olması harika gözüküyor. Ancak araştırmacılar ilk olarak bu ürünlerin karıştıkları toprağın yapısını bozup bozmadığını araştırdılar. Bu araştırmalarda çıkan sonuçlar oldukça memnuniyet verici. Toprağın yapısında olumsuz değişimlere rastlanmadı. Ancak ikinci bir soru biraz daha kafaları karıştırıyor.

Araştırmacılar bu poşetlerin üretim sürecini de araştırmaya başladılar. Her ne kadar toprağa dönüşen poşet teknolojisi çevre için çok iyi olsa da bu poşetlerin üretimi için çok fazla enerji harcanması büyük bir sorun olabilir. Bu konudaki sorular henüz olumlu bir şekilde cevaplanamıyor. Standart poşetlere göre bu ürünlerin üretimi için daha fazla kaynak harcanmakta ve bu da çevreye belirli oranda zarar vermekte.

Her ne kadar bu poşetlerin de çevreye zararı bulunsa da direkt olarak plastikler kadar zarar vermediği aşikar. Buna ek olarak bu alanda yapılan çalışmalar ile üretim sürecinin çok daha az kaynakla gerçekleşebilecek bir düzeye gelmesi de mümkün. Bu yüzden tüm dünyanın yavaş yavaş biyobozunur poşet teknolojisine geçmesi doğru gözüküyor.

Biyobozunur ve Toprağa Dönüşen Poşetler Nasıl Satın Alınıyor?

Ambalajlama alanında biyobozunur poşet teknolojisinin biraz yeni olduğunu söylemek zor değil. Haliyle bu poşetler konusunda bilgi sahibi olan ve artık bu ürünleri tercih eden firma sayısı da az. Talep düşük olunca da arz da düşük seviyelerde kalıyor ve bu ürünlere ulaşmak kolay olmuyor.

Nisma Ambalaj gibi sektördeki gelişmeleri sürekli olarak takip eden ve ürünlerini bu gelişmelere göre çeşitlendiren firmalar toprağa karışabilen poşetlerin satışında da başrollerde. nisma.com.tr adresinden siz de yeni nesil ambalaj ürünlerini görüntüleyebilir ve kısa sürede sipariş aşamasına geçebilirsiniz. Yapacağınız tüm alışverişlerin çevre kirliliğinin önüne geçmeden önemli bir adım olduğunu unutmayın. Dünyayı kurtarmak için siz de bir adım atın!

İlgini Çekebilecek İçerikler
4
Yükleniyor...